Teknik Analiz ve Fundamental (Temel) Analiz nedir?

teknik analiz

Teknik Analiz ve Fundamental (Temel) Analiz nedir? – Bitcoinin meşhur olmasından sonra insanların popülaritesi artan coinlere yöneldiğini ve yanlış yatırımlar yaptığını görüyoruz. Ama öncesinde biraz zaman ayırıp, “Ya bu neymiş, ne işe yarıyormuş?” gibi soruların cevaplarını aramıyoruz. Sizlere burada kısaca iki analiz türünden ve yatırımınızı nasıl yönlendirebileceğinizden bahsedeceğim. Öncelikle analiz çeşitlerinden bahsedeyim:

teknik analiz

Teknik analiz: Önceki alım satım grafiklerine bakarak, Fibonacci teorileri gibi çeşitli teorilerle analiz ederek ilgili coinin fiyatının hangi düzeylere inebileceğini veya çıkabileceğini teknik olarak yaklaşık tahmin etmeye dayanmaktadır. Bu analiz yöntemi kısa, orta veya uzun vadeli kullanılabilir ancak öğrenilmesi gereken pek çok bilgi mevcut. Uzun vadeli tahminler için daha da uzman olmak gerekiyor.

 

 

Fundamental (Temel) analiz: Bahsedilen coinin teknolojisinin neler yapabildiği, bu özelliklerin ileride borsa değeri ve/ya hayatı kolaylaştırabilirliği şeklinde yapılan analizler fundamental yani temel analiz anlamına gelir. Bu analiz yöntemi özellikle uzun vade anlamında fayda sağlamaktadır.

İkisine de birkaç örnek sunayım.

Bitcoin şu anki para sistemini yıkacak yerle bir edecek yeni bir sistemdir blockchain. Aracısız, merkeziyetçi olmayan bir şekilde. O yüzden kripto paraların 1.0 sürümü olarak kabul edebiliriz. Ancak bitcoin kazması devam ettikçe maliyetin artması ve transactionların (etkileşimlerin) yavaşlaması gibi sorunları var. Bu durum ise kendi sisteminden yeni coinlerin çıkmasına ve bu coinlerin, bitcoinin temelinde yatan sorunlara çözüm araması anlamına gelir. Bitcoin kazanların h-power’ı %51 oranında ele geçirmesi demek bitcoinin çökmesi demektir. Bu durum merkeziyetçilik ihtimali yüksek olduğunu göstermektedir.

Örneğin Etherium 2.0 sürümü olarak çıktı. O ara Bitcoin Cash, Bitcoin Gold gibi çeşitli sorunların çözümünü bünyesinde barındıran coinlerle tanıştık.

IOTA ise 3. nesil kripto para olma özelliğinde. Miner veya aracı hiçbir kimse olmadan nano düzeydeki bir değeri komisyon ücreti ödemeden aktarılan Tangle sistemini kullanıyor. Hatta etkileşimler arttıkça hızlanan bir sistem bu.

Sonuç olarak uzun dönemli yatırım düşünüyorsanız bir coinin coinmarketcap.com üzerinden websitesine ulaşın, mümkünse çevirisini anlamaya çalışın ve yatırımınızı öyle yapın.

Haydi rastgele 🙂

IOTA’nın fundamental analizini okumak için TIKLAYIN.

“IOTA” nedir? – Fundamental Analiz – 1

VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:D [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Teknik Analiz ve Fundamental (Temel) Analiz nedir?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.