“IOTA” nedir? – Fundamental Analiz – 2

IOTA logo

“IOTA” nedir? – Fundamental Analiz – 2 – IOTA, “Şeylerin ağı”nın belkemiği olduğunu iddia ediyor. önceki yazıda biraz bahsetmiştim. IOTA ağına bağlı olan herkes birer Ledger yani hesa defteridir. O yüzden bilgi kaybolamaz.

Aracısız, Komisyonsuz (No fee), anında aktarım: Aracıya para ödemek yok. Hatta siz bilmeden görmeden farkında dahi olmadan “şey”ler, cihazlar vb kendi aralarında konuşarak çok cüz’i, örneğin kuruşun binde biri kadar bir değeri karşı tarafa hiçbir aracı veya miner’a ücret ödemeden aktarabileceksiniz. Ledger yani Hesap defteri, sıfır ücretle işlemleri halledebilir, böylece cihazlar talep üzerine belli miktarda kaynağın ticaretini yapabilir ve ayrıca, sensörlerden ve veri kaydedicilerin verilerini defterinde güvenli bir şekilde ve doğrulanabilir hale getirebilir.

Blockchain yerine Tangle: Blockchain sisteminde belli tarihlerde ve belli sayıda üretilecek bitcoin sonrasında hem maliyet artacak hem de aktarmak istediğiniz miktar çok daha geç bir şekilde karşıya iletilecektir. Ancak IOTA’nın kullandığı Tangle sisteminde aktarım hızı daha yüksek, zaman veya miktara bağlı olmadan bu hızı kaybetmeyecektir. Ayrıca Bitcoinde %51 oranın h-powera sahip bir miner veya güç, blockchain sistemini yok edebilir veya kilitleyebilir (mutebility-susturulabilirlik). Ancak Tangle sisteminde h-power, onaylanan etkileşimi (transaction) kontrol eden sistemdir, dolayısıyla kimse bu güce sahip olamaz, güç sistemin kendisidir. Bununla ilgili IOTA’nın kendi sitesinde açıklama uzunca belirtilmiş ama ingilizce:

Bunların yanında IOTA takımı, baştan beri cüzdanlar üzerinde de çalışmakta IOTA wallet Beta sürümü henüz bitmiş değil ama yakın zamanda yayınlanacağı söyleniyor. Bir arkadaşlımla yaz aylarında bu cüzdanı telefonlarımıza kurduk ve kimlik değil Seed ler araclığıyla kullanır hale getirdik. Son olarak yaklaşık 3-4 dakika içerisinde 1 MİOTA değerini cüzdanlarımız arası paylaşabildik, kimseye sormadan, iznini almadan, kimseye para ödemeden :):))

Bir sonraki yazı için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

 

“IOTA” nedir? – Fundamental Analiz – 3

VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:D [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
"IOTA" nedir? - Fundamental Analiz - 2, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.