“IOTA” nedir? – Fundamental Analiz – 1

IOTA logo

“IOTA” nedir? – Fundamental Analiz -1 – Internet of Things” yani “Şeylerin Ağı“, yeni nesil geleceğin temeli pozisyonunda olduğu düşünülmekte. İnsanların zaman, enerji veya çeşitli maddi külfetlerini yoğun olarak harcamadığı, aynı etkileşim ağına sahip (bluetooth, wifi, internet vb.) cihazlarını çeşitli etkileşimler (transaction) tanımladıktan sonra suya sabuna dokunmadan hayatlarını idame ettirmesi demektir. Örnek olarak bir noktadan geçen bir aracın patinaj yapıp, bunu esp sistemiyle koordinatı ve kayganlık durumunu ortak ağa göndermesi ve daha sonra o yoldan geçecek araçların da o bilgiyi kullanarak kendi hızını ona ayarlaması demektir. İnsan faktörünün değil burada “şey”lerin kendi aralarında etkileşim halinde bulunması demektir.

Gelelim IOTA’ya… Bu da şeyler arasındaki etkileşimin ödeme birimi diyebiliriz. Yani IOTA’nın çıkış mantığında mikro veya nano etkileşimlerin fiyatlanması ve karşı tarafa aracı olmadan, sıfır maliyetle kısa sürede “hatta etkileşim arttıkça hızın artmasından da bahsediyoruz- karşı tarafa ödemenin kolaylıkla yapılması yatmaktadır.

Birkaç gün içinde sahip olduğu değeri katlaması da spekülasyon, yapay hareketler, pump gibi durumlardan uzak, geleceğe dair çözüme kavuşturulması beklenen -özellikle endüstri, fabrika vb açısından- sorunları aşabilecek güçte olduğundan ileri gelmektedir. Aynı zamanda Almanya hükümetinden alınan fon desteği de IOTA’nın borsada ölmeyeceği, hatta blockchain kullanan coinlere nazaran çok daha sürdürülebilir olduğu öngörülebilir. Buna 10-15 gündür IOTA takımının pek çok firma veya büyük şirketlerle yaptığı anlaşmalar da destek vermiştir. Microsoft, volkswagen gibi büyük şirketlerle olan anlaşmalar da IOTA’nın kuramsal olarak öngördüğü faydaların hayat pratiği içerisinde kendine yer bulduğunu göstermektedir.

Son bir örnek daha vereyim. IOTA sistemine bağlı bir aracın bakımını, hangi bakımda nelerin değiştiğini, ne zaman kaza yaptığını, hangi parçaların değiştiği, boyandığı, son kilometresinin ne olduğunu an be an TANGLE sistemi üzerinden IOTA aracılığıyla sisteme gönderdiğini düşünelim. Dolayısıyla bu ağa bağlı olan her cihazda ilgili bilgiler mevcut. Yani ARABANIN KİLOMETRESİNİN DEĞİŞTİRİLEMEYECEĞİ BİR SİSTEMDEN SÖZ EDİYORUZ… Bu sistem tam olarak işlediğini düşündüğümde almayı düşündüğünüz ikinci el aracı oto ekspertize bile götürmenize gerek yok!!!

Örnek teknik denemelerle ilgili smart city çalışması aşağıdaki linkte mevcut.

https://twitter.com/Reddit_IOTA/status/937434209622294528

Tabii ki de IOTA bu güzellikleri kendi has özellikleriyle sağlamaktadır. Nedir bu teknik özellikler, bir sonraki yazıda onlardan bahsedeceğim.

Bir sonraki yazı için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

 

“IOTA” nedir? – Fundamental Analiz – 2

***

 

 

VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:D [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
"IOTA" nedir? - Fundamental Analiz - 1, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.