Devre Tatil Gerçeği! Satın almadan önce okumanız gereken bir yazı – 1

Devre Tatil Gerçeği! Satın almadan önce okumanız gereken bir yazı - 1

Devre Tatil Gerçeği! Satın almadan önce okumanız gereken bir yazı – 1

Yazı boyunca daha önce satın aldığımız devre tatil, yaşadıklarımız, yalan-dolanlar ve hukukî olarak yaşadıklarımızı anlatacağım. Bu süreçte biz paramızı eksiksiz geri aldık. Fakat başkalarının da ağzının yanmaması için bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Yazıdaki olay ve durumlar, Balıkesir Güre’de Kaz Dağı’nın eteğindeki termal kaynakların bulunduğu bölgede kurulmuş 5 yıldızlı bir tesis olan Hattuşa Astyra Termal Resort Otel üzerinden anlatılacaktır. Çünkü tecrübelerimiz orada gerçekleşmiştir. Dolayısıyla pek çok durum yaşanmış ve yaşanabilir niteliktedir diyebiliriz. Daha doğrusu sizin de ağzınız yanmadan tedbirinizi almanızı isteriz.

Devre tatil

Nedir bu devre tatil dedikleri?…
Satın aldığınız dönem veya pakete göre belli bir ücret ödeyerek yılda bir veya daha fazla hafta ilgili tesiste konaklamanız demektir. Yani tesisteki bir odayı, satın aldığınız şartlara göre yılın belli sayıdaki haftasında tatil için kullanmanız demektir. Burada devre mülk gibi bir yer değil, tatil (hafta) satın alıyorsunuz.

Bir satın alma 38 yıllık oluyor. Yani 38 yıl boyunca siz orayı satma, devretme, kiralama gibi haklara sahip oluyorsunuz. Hatta ilerleyen süreçte tesisten (veya alım-satım işlerini yürüten acenteden) görevli sizinle görüşmek istiyor. İleride aldığınız yer için bir miktar daha para ödeyerek tapusunu da almanızdan bahsedebilirler. Bu da daha fazla para ve belki de baş ağrısı demek oluyor. Size sunulan şartları ve açıklamaları dikkatlice dinleyin, çünkü sizi ikna edebilmek için bazı önemli noktaları anlatmayabilirler.

Burada işler nasıl yürür, kimlerle muhatap olursunuz?

Bu bölgeye tatil veya herhangi bir amaçla gittiğinizde sahilde, plajda, kalabalık bölgelerde ve hatta kırmızı ışıklarda bile tanıtım broşürleri dağıtan kişilerle karşılaşabilirsiniz. Tesisi tanımak amacıyla ziyaret etmeniz halinde size o gün havuz, yemek gibi imkânlardan ücretsiz faydalandırıyorlar. Gittiğinizde bir-iki görevli yani tanıtıcı tesisi gezdiriyor. Burada şöyle bir sistem varmış, biz hukukî sürece başlayacağımız zaman öğrendik. Tesis, pazarlamayı yapmaları için acentelerle anlaşmış. O dönem 11 tane acente vardı, son süreçte üçkâğıtçılıklarından dolayı 2’ye kadar düşürmüşler, sözleşmelerini iptal etmişler. Yani taşeron sistemi gibi acenteye veriyor, o tanıtımını yapıyor, pazarlıyor, satıyor, kısmen ücret üzerinde yapay bir tasarrufa da sahip. Satıştan sonra primini koyuyor cebine. Dolayısıyla acenteler sadece satışa odaklandığı için size “gerisi tesisin (yani şirketin) sorunu” deyip tesisi olduğu şekilde değil, eksik anlatıyorlar. İşleri sizi büyülemek. Siz bunların bir kısmını satın aldıktan sonra fark edebilirsiniz. Eğer biri size anlatmamış ve böyle bir yazıyla karşılaşmamışsanız.

Tesisi gezdikten sonra bir kafe gibi bir yere gidiyorsunuz, çay kahve beleş 😛 Sizi gezdiren görevli eline kağıt-kalem alıyor ve tesisten memnun kalmanızdan tutun nedenlerine, sizin hayat planlarınızdan hayallerinize, cebinize giren paradan yılda tatile harcamayı düşündüğünüz paraya kadar her naneyi sorarak yazıyor. Bu arada bunu öyle basit bir şekilde değil, bir satış stratejisi şeklinde yapıyorlar, amman dikkat. Az daha söylemeyi unutuyordum, “bu görüşme esnasında telefonunuza bakmak kesinlikle yasak. Çünkü etraftaki kameralardan masaları izliyorlarmış ve eğer müşterinin telefona baktığını görürlerse, oradaki görevlinin puanından ve priminden düşüyormuş.”

En sonunda bu görevlinin bir üstü görevli, daha derin sorular için masaya geliyor, hatta satın almayı kabul etttiğinizde para işini de onunla konuşuyorsunuz. O günün indirimi(!) ile birlikte 18.000 TL’den 9.000 TL’ye düşürdüler. Biz de satın aldık.Satın alınca 2 gün de hediye tatil verdiler. Daha doğrusu para işini konuştuğumuz acente görevlisi (sonradan işten çıkarılmış), “Abi sen ara, ben sana 4 gün hediye veririm istediğin tarihe.” Demişti. Ama sömestr tatilinde aradığımda tesisin dolu olduğunu ve 2 gün anca verebileceğini söyledi. Ama tesiste kesinlikle öyle bir kalabalık yoktu inanın…

Tesis Allah için hakikaten çok güzel, günlük-haftalık tatil için içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak bu süreçte sizinle, başta bir üst paket olmak üzere devre tatil satın almanız için görüşme ve ikna turları yapabilirler dikkat edin. İsterseniz görüşebilirsiniz fakat satmak için yine size bazı şeyleri anlatmıyorlar.

 

 

Yazının devamı için TIKLAYIN >>>

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Devre Tatil Gerçeği! Satın almadan önce okumanız gereken bir yazı - 1, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.