Devre Tatil Gerçeği! Satın almadan önce okumanız gereken bir yazı – 3

Devre Tatil Gerçeği! Satın almadan önce okumanız gereken bir yazı – 3

RCI

RCI programı, dünya çapında yapılan devre tatil ve devre mülk değişim organizasyonudur. Yani herhangi bir ülkeden RCI’a üye bir tesisten devre tatil veya devre mülk satın alırsanız, dünyada RCI’a üye herhangi bir tesiste hakkınız kadar tatil yapabilirsiniz.

Bize satın alırken otomatikman RCI’a üye olduğumuzu söylediler. İstediğimiz zaman 50 € farkla dünyadaki istediğimiz tesiste tatil yapabilecekmişiz. Hatta gittiğimizde bizi havaalanında karşılayacaklar ve bize bir rehber tayin edilerek şehri gezmemize yardımcı olacak vs imiş. Biz de Mekke’deki Tower’ın üye olduğunu görünce bir tatilimizi de umre için ayırabileceğimizi de düşündük, parayı görüştüğümüz adam da bizi onaylamakla meşguldü.

Hep yalan çıktı. Çünkü otomatikman üye olmuyorduk, yıllık bedelini ödemek gerekiyormuş.

Bize istediğimiz zaman istediğimiz yere 50 € farkla gidebileceğimizi söylediler. Ama RCI için bir tesise başvurduğunuzda sizden üst pakete sahip biri başvurduğunda sizin önününe geçebiliyormuş. Hatta sonradan tekrar öğrendik ki :), her tesisin, RCI üyeliği çerçevesinde belli bir yüzdesini (yanlış hatırlamıyorsam %30’u idi) kontenjan ayırması gerekiyormuş.  Biz bunların bir kısmını baştaki acente görevlisinden öğrenirken, son kısmını hukukî süreçte tesis görevlilerinden öğrendik.

Hukukî Süreç

İşte biz de önemli noktaların anlatılmadığı mağdur olmak üzere olan kişilerden olduk. Ama çok şükür hukuki olarak üstün gelerek paramızı geri alabildik.

Hediye tatil falan ayağına hakkınızı kullandınız diyerek hukuki olarak sizin güçsüz olduğunuzu iddia edebilirler, amman ha inanmayın. Ancak satın almış olduğunuz, sözleşmede belirtilen ama sizin farkında olmadığınız (onların rastgele belirledikleri, hatta size önemsiz olduğunu söyledikleri) döneme ait tarihten itibaren, tesisi tecrübe ettiğiniz süreyi 14 günden fazla geçirmeyin, kanuna göre satışı kabul etmiş sayılırsınız.

Eğer bu süreyi geçirmediyseniz, notere giderek yaklaşık 90 TL gibi bir masrafla “Fesih İhtarnamesi”ni asıl firmanın genel merkezine (yani ben sözleşmedeki Hattuşa tesisinin Ankara’daki sahip firmasına gönderdim) gönderin. Ancak biz kendimizi garantiye almak için süremiz dolmadan fesih ihtarnamesini gönderdiğimizi de baz alarak, tüketici mahkemesine hitaben, Yargıtay’dan bir emsal karara dayanarak bir dava dilekçesi hazırladık. Fakat mahkeme sürecine gerek kalmadan ihtarname sonucunda alacağımızı elde ettik.

Bu ihtar süreci ilerlerken yine sizi acente görevlilerinden arayacaklar. Sizi ikna etmeye çalışacaklar, siz vazgeçmeyince 2000 TL cezai şart ödemeniz gerekeceği tehdidinde bulunacaklar. Lakin tek taraflı tüketiciye yüklenen cezai şartın geçerli olmadığını, eğer aksini iddia ediyorlarsa mağdur olanın kendiniz olduğunu, 2000 TLlik cezai şartın kendilerine yüklenmesi gerekeceği iddiasıyla onlara karşı saldırıya geçtiğinizde size karşı tavırlarının değiştiğini görebilirsiniz 🙂

Sorularınız için yorumdan ulaşabilirsiniz…

 

Sonuç olarak; 

  • İlk başta karşılaştığınız, sizinle ilgilenen ve satın alma işlemi yaptığınız kişiler acente görevlileridir. 
  • Satış mantıkları, sizin anlattıklarınıza göre en ucuzuna sizi ikna etmeye çalışıyorlar. Siz satın aldıktan sonra süreç sürekli bir üst dönem, daha iyi cephe, daha iyi imkânları satın almanız için rahatsız eden bir şekilde ilerliyor.
  • Kiralamak falan mavi ve beyaz dönem için çok zor bir şey. İlk satışta size çok kolay olduğundan bahsedilir ama tesis yılbaşı, sömestr ve yaz tatili haricinde dolu olmadığı için kiralamadan para kazanmanız  mümkün değil.
  • Sözleşme iptali için eğer hukuki sınırları yani haklı olduğunuz sınırları geçmişseniz paranızı 2.000 TL kesintiyle alabilirsiniz. 
  • Kırmızı dönem harici çok problemli bir süreç. Kırmızıda da başka baş ağrıları çıkıyor. Hep daha üstünü, daha pahalısını satın almanız için sizi rahatsız ediyorlar. Tapu gibi konular da eklendiğinde lanet etmemeniz işten bile değil. 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Devre Tatil Gerçeği! Satın almadan önce okumanız gereken bir yazı - 3, 5.0 out of 5 based on 1 rating

1 Yorum

  1. Geri bildirim: Devre Tatil Gerçeği! Satın almadan önce okumanız gereken bir yazı – 2 | Mehmet Fatih KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.