Bilecik’te bir güzellik: Harmankaya Kanyonu

Bilecik’te bir güzellik: Harmankaya Kanyonu – Bilecik’in Yenipazar ve İnhisar ilçeleri arasında kalan Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı, giriş yeri Karahasanlar köyü çıkış ise Harmanköy’dür yaklaşık 3 km uzunluğunda olan kanyonun girişi yaklaşık 5 metre genişliğinde. Kanyon içinde 25 metrelik ve 20 metrelik iki büyük şelale ve onlarca 1.5-2 metre arası şelale bulunuyor (Kaynak: http://www.bilecik.gov.tr/selalelerimiz).

Buraya gelmek için batıdan ve kuzeyden gelenlerin Bilecik Gölpazarı ilçesinden Yenipazar yolu üzerinden gelmeleri, Güneyden gelenlerin ise İnhisar-Harmanköy üzerinden gelmeleri tavsiye edilir.

Burada Dağcılık, kamp kurma, kanyonu gezme, karşıya geçme, piknik yapma gibi etkinlikler için yeri derecede ortam mevcut. Suyun sıcaklığı ise oldukça iyi. Örneğin, Fethiye-Saklıkent’teki su çok soğuktur çünkü kayadan çıkar. Ama buradaki su dışarıdan gezerek gelir ve kanyona akar. Bu da suyu oldukça ısıtmıştır. Kanyonda yürümek o kadar zor görünmüyor ama bazı noktaları yüzerek geçmeniz gerekebilir. Zaten işin macerası da burada değil mi zaten 🙂

Aşağıda kısa bir video hazırladım, gerisini keşfetmek size kalmış 🙂

VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:D [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Bilecik'te bir güzellik: Harmankaya Kanyonu, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Benzer Haberler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.